Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat zmian w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników tymczasowych.
Informacje dla cudzoziemców planujących zatrudnienie na terenie aglomeracji wrocławskiej
Informator dla pracodawców planujących zatrudnianie cudzoziemców na terenie aglomeracji wrocławskiej
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opisującym różne modele obciążania najemców kosztami utrzymania nieruchomości i wynikające z tego tytułu skutki dla obu stron umów najmu.
Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu podmioty wskazane w przepisach Ustawy, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będą zobowiązane do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych tych spółek do nowej, dodatkowej publicznej ewidencji – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe przepisy wchodzą w życie 13 października 2019 r. Dowiedz się wiecej o nowych obowiązkach korporacyjnych.
Po wejściu 25 maja 2018 roku w życie RODO znowelizowano szereg przepisów szczegółowych doprecyzowując lub zmieniając zasady przetwarzania danych osobowych. Wśród znowelizowanych pod tym kątem aktów prawnych znalazła się również ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych („ZFŚS”). Dowiedz się więcej.
W związku z panującą pandemią COVID-19, zmienione zostały niektóre przepisy mające istotne znaczenie dla funkcjonowania spółek. Przesunięciu uległy terminy na zgłoszenie informacji o beneficjencie rzeczywistym do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych oraz terminy na sporządzenie oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Ponadto do kodeksu spółek handlowych zostały wprowadzone rozwiązania umożliwiające organom spółek na zdalne funkcjonowanie.
Zmiany obowiązują od 31 marca 2020 r.
Udzielając finansowania klientom korporacyjnym banki żądają przedstawienia przez kredytobiorcę, a często także przez spółki należące do jego grupy kapitałowej, zabezpieczeń na wypadek braku spłaty zobowiązań w terminie. W artykule podsumowano typowe instrumenty rządzone polskim prawem, stosowane przez polskich oraz zagranicznych finansujących zabezpieczające ich roszczenia względem kredytobiorców korporacyjnych.
Żądanie przez instytucje finansowe ustanowienia zabezpieczeń przez spółki zależne kredytobiorcy jest standardową praktyką w przypadku finansowania korporacyjnego. Niejednokrotnie zarządy takich spółek zależnych zadają sobie pytanie, czy udzielanie zabezpieczeń, w sytuacji gdy spółka, którą reprezentują nie korzysta bezpośrednio z finansowania, jest dozwolone.
19 maja 2021 r. ogłoszony został nowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Najważniejszym założeniem projektu jest wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy przepisów dotyczących pracy zdalnej.
Zmiany mają zastąpić dotychczasowe przepisy o telepracy. Prace nad projektem są obecnie w fazie konsultacji. Resort planuje, by regulacje weszły w życie po trzech miesiącach od ustania stanu pandemii.
W naszym artykule przedstawiamy proponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii założenia projektu. Najistotniejszym punktem jest oczywiście sprecyzowanie pojęcia pracy zdalnej. Zgodnie z projektem ustawy, ma być ona wykonywana sposób całkowity lub częściowy (tzw. hybrydowy), w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą.
{cwattachments}